İran'ın Gilan Eyaletinde Bir Genç Öldürüldü

Bita
Yaş: 16
Bıçaklanarak öldürüldü: 20 Temmuz 2023
İkamet: Rezvanshahr, Gilan
Menşei: İran
Çocuklar: yok
Fail: Nişanlısı Amir (21)
Bita tek çocuktu. Annesi genç yaşta evlenmiş ancak Bita doğduğunda eşinden ayrılmıştı. Boşanmalarının ardından Bita ve annesi birlikte yeni bir hayata başlamak için Qarchak Varamin'den Tahran'a taşındılar.

Rezvanshahr'daki anneannesini ziyareti sırasında Amir ile tanıştı. Evlenmeye niyetli olup olmadıkları belli değil. Bir süredir iletişim halinde olmalarına rağmen, Bita kısa süre önce ilişkiyi bitirme arzusunu dile getirmiş, bu da Amir'in işin içinde başka birinin olabileceğinden ve Bita'nın kendisinden ayrılmayı düşündüğünden şüphelenmesine yol açmıştır.

Bita'nın 16 yıl sonra babasıyla yeniden bir araya gelmesi gerekiyordu. Onun üzerinde unutulmaz bir etki bırakmak için yeni kıyafetler almıştı. Bir araca binmek için yol kenarında bekliyordu. Arkadaşları onun Amir'le birlikte bir arabaya bindiğini gördü ve bazıları onları takip etti.

Amir Bita'yı Choka Kasabasına götürdü. Orada, olay yerinden ayrılmadan önce onu ölümcül şekilde bıçakladı. Bir bidon benzinle geri dönerek Bita'nın cesedini ateşe verdi. Bita'nın arkadaşlarından biri dehşet verici sahneyi videoya çekerek Bita'nın annesine gönderdi ve "Choka Kasabasına gelin; Bita öldürüldü" dedi.

Choka Kasabası sakinleri bölgede son derece rahatsız edici bir koku olduğunu polise bildirdi. Soruşturma sonucunda yetkililer korkunç bir suç mahalliyle karşılaştı. İlk başta bunun yanmış bir oyuncak bebek olduğunu düşündüler, ancak Bita'nın annesi cesedin üzerinde bir bilezik görünce kızını tanıdı.

Amir, Bita ile evlenmeye niyetlenmiş, ancak Bita'nın ilgisizliğini fark edince şüphelenmeye başlamış ve bu iğrenç eylemi gerçekleştirmiştir.

Amir'le buluşmasının hayatını tehlikeye atabileceğini bilen Bita, arkadaşlarından birine sırrını açarak "Benden haber alamazsanız, bilin ki korkunç bir şey oldu" uyarısında bulundu.

Olay öfke ve endişeye yol açarken, birçok kişi kadın cinayetlerine son verilmesi çağrısında bulundu ve #زن_زندگى_آزادى (#WomanLifeFreedom) ve #StopFemicide hashtag'i altında kadın hakları ve özgürlüğünü savundu.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.