Pakistan'da Namus Cinayetleri: Pencap'ta Yeni Evli Çift Öldürüldü

Muhammed Zülfikar ve Shagufta Bibi
Yaşları: 30, 23
Vurularak Öldürüldü: 2 Ağustos 2023
İkamet Yeri: Phoolnagar, Pencap
Köken: Pakistan
Çocukları: Yok
Faili: Shagufta'nın Babası ve Kardeşleri
Çarşamba günü, 2 Ağustos'ta erken saatlerde, birden fazla saldırgan 30 yaşındaki Muhammed Zülfikar ve 23 yaşındaki Shagufta Bibi'nin evine zorla girdi ve onları vurarak öldürdü. Çifte cinayet, Lahor'a yaklaşık 60 km uzaklıktaki Kasur'un Phoolnagar bölgesinde meydana geldi. Cinayetin sebebi olarak namus cinayetleri gösteriliyor.

Muhammed ve Shagufta, sadece birkaç hafta önce evlenmişlerdi. Ancak Shagufta'nın ailesi, Shagufta için bir akrabasıyla evlilik düzenlediği için, bu aşka şiddetle karşı çıktı. Aileye rağmen, iki sevgili kaçmaya ve aşklarını yasal bir evlilikle resmileştirmeye karar verdi.

Yetkililer olayı soruşturuyor. Shagufta'nın babası ve kardeşleri hakkında suçlamalar yapıldı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.