İran'ın Nowshahr kentinde Kobra Yaghubi (25) 'namus' nedeniyle öldürüldü

Kobra Yaghubi
Yaş: 25
Öldürüldü: 6 Ağustos 2023
İkametgah: Chelander, Nowshahr, Mazandaran eyaleti
Menşei: İran
Çocuk sayısı: 1
Fail: koca
Rokna'ya göre, Nowshahr yakınlarındaki Chelander köyünde ikamet eden 25 yaşında bir kadın ve altı yaşında bir çocuk annesi olan Kobra Yaghubi, kocası tarafından 'namus' cinayeti olduğuna inanılan bir şekilde öldürüldü.

1 Ağustos Salı günü Kobra'nın kocası zorla babasının evine girdi ve onu defalarca bıçakladı. Kübra'nın ağır uyuşturucu bağımlısı olan kocası, kalçasına, karnına ve sırtına 12 derin bıçak yarası açtıktan sonra olay yerinden kaçtı.

Kübra hastaneye kaldırıldıktan sonra birkaç cerrahi işlem geçirmesine rağmen, Pazar gününü 6 Ağustos Pazartesi gününe bağlayan gece yaralarına yenik düştü.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.