Iran'ın Khoy kentinde 15 yaşındaki çocuk gelin namus cinayetine kurban gitti

Raheleh Rahdar
Yaş: 15i
Boğularak öldü: 13 Temmuz 2023i
İkamet: Razi, Hoy vilayeti, Batı Azerbaycani
Menşei: İrani
Çocukları: Yoki
Failler: Ebeveynleri
Khoy ilinin Razi köyünde yaklaşık sekiz ay önce trajik bir olay yaşandı. O zamanlar sadece 14 yaşında olan Raheleh Rahdar, ailesi tarafından kendisinden neredeyse 12 yaş büyük bir adamla evlendirilmeye zorlandı.

Yaklaşık olarak 10 Temmuz'da, Raheleh'in kocası onu başka biriyle ilişki kurmakla suçladı. Bu suçlama, sonunda ölümüne yol açan olaylar dizisinin tetikleyicisi oldu.

Ebeveynlerinin evine döndüğünde, Raheleh onların öfkesinin hedefi oldu. 13 Temmuz Perşembe günü, ailesi onu bir eşarp ile boğarak hayatına son verdi.

Başlangıçta, suçlarını gizlemek için uydurma bir intihar hikayesi uydurdular. Ancak daha sonra yapılan polis sorgulamalarında, iğrenç eylemlerini itiraf ettiler.

Raheleh Rahdar'ın hikayesi, namus cinayetlerinin acımasız gerçekliğini ve çocuk gelinlerin zor durumunu ürkütücü bir şekilde ortaya koyuyor. Raheleh Rahdar'ın zamansız ölümü, bu tür korkunçlukların önlenmesi, namus temelli şiddet mağdurları için adaletin sağlanması için acil bir farkındalık gerektiğini hatırlatıyor.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.