İran'ın Fasa Kentinde Kadın Cinayeti: Koca Cinayetten Bir Saat Sonra Tutuklandı

İsimsiz kadın
Yaş: 22 yaşında
bıçaklanarak öldürüldü: 8 Temmuz 2023
İkamet: Fasa, Fars
Menşei: İran
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Kocası (29 yaşında)
Fars haber ajansına göre, Fars eyaletinde yer alan Fasa şehrinde 22 yaşındaki bir kadın kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Olay bir aile anlaşmazlığı sonucu meydana geldi. Komşuların derhal acil yardım hattını arayarak bıçaklama olayını bildirmesi üzerine kolluk kuvvetleri soruşturma için olay yerine sevk edildi.

29 yaşındaki koca cinayetten bir saat sonra tutuklandı.

Polis sözcüsü Albay Mohammad Hashem Qasem, cinayetin arkasındaki nedenin evlilik kavgası olduğunu belirtti. Kasım ayrıca bu tür trajik olayların öfke kontrolü eksikliği nedeniyle meydana geldiğini vurguladı. Vatandaşları kendilerini kontrol etmeye ve anlaşmazlıkların büyümesini önlemek için güvendikleri kişilerden ya da yasal mercilerden yardım almaya teşvik etti.

Ne yazık ki Muhammed Haşim Kasım, İran rejiminin İslami Ceza Yasası'nda yer alan ve "namus" adına eşlerini ya da kızlarını öldüren erkeklere daha hafif cezalar verilmesine yol açan 301. maddenin kaldırılmasını savunmamaktadır.

Kadın cinayetlerinin artmasına neden olan 301. maddenin zararlı etkisi Romina Ashrafi davasında açıkça görülmektedir. Romina, sırf erkek arkadaşı olduğu için babası tarafından başı kesilerek öldürülmüştür. Baba cinayeti, avukatının kızını "namus" nedeniyle öldürdüğü için en fazla 3 yıl ceza alacağını söylemesi üzerine işlemiştir. Yargıçlar tarafından 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, sadece 2 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Yargıç ona neden Romina'nın kaçarak evlendiği Bahman Khavari yerine kızını öldürmeyi seçtiğini sorduğunda, "Bahman Khavari'yi öldürseydim benden intikam almak isteyeceklerdi. Ancak kızımla ilgili böyle bir şey olmadı."

Mona Heydari'nin kocası karısının başını kestiği için herhangi bir ceza almadı. Yargı yetkilileri kurbanın ailesinin intikam peşinde olmadığını belirtti.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.