İran'ın Piranşehr kentinde 18 yaşındaki Zilan Ayvaz babası tarafından öldürüldü

Zilan Ayvaz
Yaş: 18 yaş
Vurularak öldürüldü: 7 Temmuz 2023
İkamet: Zivah, Piranşehr, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Babası, Salam Ayvaz
7 Temmuz 2023 tarihinde, Piranşehr ilçesine bağlı Zivah köyünden 18 yaşındaki Zilan Ayvaz, babası Salam Ayvaz tarafından öldürüldü.

Raporlara göre Zilan Ayvaz, erkek arkadaşı olduğunu öğrenen babası tarafından aile onurunu ihlal ettiği gerekçesiyle ölümcül bir şekilde vuruldu.

İran'da bazı kanun maddeleri, babaların kızlarını 'namus' adına öldürdükleri durumlarda verdikleri hafif cezalar nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştır. Bu tür davalar genellikle 3 ila 5 yıl arasında hapis cezalarıyla sonuçlanmaktadır. Buna karşılık, Suriye ve Sudan gibi diğer ülkeler, son yıllarda (2021 itibariyle) benzer şeriat temelli maddeleri kaldırarak yasalarını uluslararası standartlara daha yakın hale getirmek için adımlar atmıştır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.