İran: 12 yaşındaki Rahil neden ölmek zorundaydı? Ağabeyi neden olarak "onur" diyor ama köylüler ona inanmıyor.

caret-down caret-up caret-left caret-right
Rahil
Doğum: 2010
Öldürüldü: 2 Şubat 2023
İkamet: Serkhon, Hormozgan, İran
Çocuklar: yok
Fail: erkek kardeşi Mohammed (19 yaşında)
2 Şubat günü İran'ın Hormozgan eyaletine bağlı Serkhon köyünden 12 yaşındaki Rahil, 19 yaşındaki erkek kardeşi Muhammed tarafından gece saat 10:30 sularında uyandırıldı ve sözde bir dikiş mağazasına gitmek üzere motosikletle yola çıkarıldı. Köyden yaklaşık 6 kilometre uzaklaştıktan sonra Muhammed kızın başını bir palayla kesmiş ve cesedi bir battaniyeye sararak çevredeki çöle bırakmıştır.

Cinayetten sonra köye döndüğünde bileğini keserek intihar etmeye çalıştı. Köylüler ertesi sabah onu baygın ve kanlar içinde buldular. Motosikletinin yanında uyuşturucu, alkol ve sigara vardı. Akrabaları tarafından hastaneye götürülen Muhammed, Rahil'i sorduklarında "Allah Rahil'i korusun" dedi.

ahil'in cesedi Şubat ortasında bulundu. Kardeşi tutuklandı ve cinayeti itiraf etti. Cinayet nedeni olarak "namus "u gösterdi ve köylülerin Rahil hakkında kötü konuştuklarını söyledi. Köylüler ona inanmıyor ve sıska kız kardeşi hakkında kötü hikayeler dolaştığını inkar ediyorlar.

Görünüşe göre Muhammed kız kardeşini düşünerek öldürmüş. Cinayetten önceki aylarda dört koyun kesmek için alıştırma yaptığı söyleniyor. Mohammed uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle rehabilitasyona gönderildi. Polis soruşturması devam ediyor.

Eğer 19 yaşındaki bir erkek kardeş kız kardeşini öldürüp gerekçe olarak "namus", şeytan ve utancı gösterip intihara teşebbüs ediyorsa, kız kardeşine cinsel istismarda bulunmuş ve bu konuda tanıklık etmesini engellemek istemiş de olabilir. Namus cinayetlerinin pek çok kurbanı cinsel istismara uğramıştır.

What is an honour killing?

An honour killing is a murder in the name of honour. If a brother murders his sister to restore family honour, it is an honour killing. According to activists, the most common reasons for honour killings are as the victim:

Questions about honour killings

  • refuses to cooperate in an arranged marriage.

  • wants to end the relationship.

  • was the victim of rape or sexual assault.

  • was accused of having a sexual relationship outside of marriage.

Human rights activists believe that 100,000 honour killings are carried out every year, most of which are not reported to the authorities and some are even deliberately covered up by the authorities themselves, for example because the perpetrators are good friends with local policemen, officials or politicians. Violence against girls and women remains a serious problem in Pakistan, India, Afghanistan, Iraq, Syria, Iran, Serbia and Turkey.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.