İran'da kadın cinayetleri raporu 2022

Dünya Kadınlar Günü'nde StopFemicideIran.org ilk yıllık raporunu yayınladı. 2022 yılında belgelenen 191 kadın cinayeti vakası her 36 saatte 1 kadın cinayetine denk gelmektedir. Gerçek kadın cinayeti oranının 600'den çok daha yüksek olduğuna inanılmaktadır. Vakaların yaklaşık %20'sinde failler kurbanları öldürmek için "çıplak ellerini" kullanmıştır. Katiller bu kızları ve kadınları döverek öldürmüş, çıplak elleriyle boğmuş ya da binalardan aşağı atmışlardır. Aile içi anlaşmazlıklar ve kavgalar (vakaların %55'i) faillerin kadınları öldürmek için gösterdikleri başlıca bahanelerdir. Daha yakından bakıldığında bazı cinayetlerin trajik derecede sıradan olaylardan kaynaklandığı görülmektedir. 20 vakada, kurbanların kendi çocukları kadın cinayetlerine ve vahşi öldürme yöntemlerine tanık olmuştur. Örneğin geçtiğimiz Kasım ayında Horasan'da bir adamın, beş çocuğu evdeyken karısını döverek öldürdüğü ve daha sonra onlarla birlikte öğle yemeğine gittiği iddia edildi. Belgelenmiş kadın cinayetlerine ilişkin cezai soruşturmalarla ilgili bilgiler genellikle eksik olmakla birlikte, çok sayıda rapor faillerin hiç suçlanmadığını veya çok az ceza aldığını göstermektedir. Detaylı analizler içeren 2022 raporunun tamamını StopFemicideIran.org adresinden okuyabilirsiniz,

What is an honour killing?

An honour killing is a murder in the name of honour. If a brother murders his sister to restore family honour, it is an honour killing. According to activists, the most common reasons for honour killings are as the victim:

Questions about honour killings

  • refuses to cooperate in an arranged marriage.

  • wants to end the relationship.

  • was the victim of rape or sexual assault.

  • was accused of having a sexual relationship outside of marriage.

Human rights activists believe that 100,000 honour killings are carried out every year, most of which are not reported to the authorities and some are even deliberately covered up by the authorities themselves, for example because the perpetrators are good friends with local policemen, officials or politicians. Violence against girls and women remains a serious problem in Pakistan, India, Afghanistan, Iraq, Syria, Iran, Serbia and Turkey.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti, yenilik.