Mohammed Taroos Khan Bradford'da yeğeni Somaiya Begum'u öldürmekten en az 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Somaiya Begum
Doğum: 2001
Öldürülme tarihi: 6 Temmuz 2020
Yaş: 20 yaşında
İkametgah: Bradford, Birleşik Krallık
Menşei: Bangladeş
Çocuklar: yok
Fail: Mohammed Taroos Khan, 53 yaşında
14 Mart 2023 tarihinde, 53 yaşındaki Bengalli bir İngiliz olan Mohammed Taroos Khan, 20 yaşındaki yeğeni Somaiya Begum'u zorla evlendirilmeyi reddettiği için öldürmekten en az 25 yıl olmak üzere ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Üniversite öğrencisi olan Somaiya, Bradford'da büyükannesi ve amcasıyla birlikte yaşıyordu. Babasının onu Pakistan'daki bir kuzeniyle evlenmeye zorlamasının ardından mahkeme zorla evlendirmeye karşı koruma kararı çıkarmıştı.

Somaiya 25 Haziran 2020'den beri kayıptı ve cesedi 6 Temmuz 2020'de Bradford'da boş bir arazide halıya sarılmış halde bulundu. Kamera kayıtları Mohammed Taroos Khan'ın yeğeninin cesedini arabasından sürükleyerek boş bir araziye attığını gösteriyordu. Patologlar, cesedin çürümesi nedeniyle kesin ölüm nedenini belirleyemedi, ancak göğsünde akciğerini delen 11 cm uzunluğunda metal bir çivi bulundu.

Duruşma sırasında savcılık cinayetin "uygunsuz bir namus cinayeti" olarak yorumlanabileceğini savunmuş, ancak Khan'ın avukatı Jason Pitter KC "her ne olursa olsun... onurlu olmadığını" ifade etmiştir. Khan, Somaiya'nın cesedini saklayarak ve cep telefonunu yakmaya çalışarak adaletin işleyişini bozduğunu kabul etti ancak cinayetten suçlu olduğunu reddetti.

What is an honour killing?

An honour killing is a murder in the name of honour. If a brother murders his sister to restore family honour, it is an honour killing. According to activists, the most common reasons for honour killings are as the victim:

Questions about honour killings

  • refuses to cooperate in an arranged marriage.

  • wants to end the relationship.

  • was the victim of rape or sexual assault.

  • was accused of having a sexual relationship outside of marriage.

Human rights activists believe that 100,000 honour killings are carried out every year, most of which are not reported to the authorities and some are even deliberately covered up by the authorities themselves, for example because the perpetrators are good friends with local policemen, officials or politicians. Violence against girls and women remains a serious problem in Pakistan, India, Afghanistan, Iraq, Syria, Iran, Serbia and Turkey.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.