İran'da 18 yaşındaki Donya Rezai aile üyeleri tarafından "namus cinayetinde" öldürüldü

Donya Rezai
Doğum: 2003
Öldürüldü: 17 Nisan 2023
İkametgah: Darrafesh, Khanum Abad, Kermanshah
Menşei: İran
Çocuklar: yok
Failler: babası ve erkek kardeşi
Mazeret: "onur"
17 Nisan 2023 tarihinde 18 yaşındaki Donya Rezai, İran'ın Kirmanşah eyaletine bağlı Khanum Abad'ın Darrafesh köyünde akrabaları tarafından öldürüldü. Iran International'a göre genç kız bir "namus cinayetine" kurban gitmiştir.

Komşuları failler olarak babası ve erkek kardeşini işaret ediyor.

Bireylerin namus ihlali iddiasıyla aile üyeleri tarafından öldürüldüğü bir uygulama olan namus cinayetleri İran'da yasa dışıdır. Ancak Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi, belirli koşullar altında kızlarını öldüren babalar için ceza indirimine izin veriyor. 2013 yılında Tahran'da bir baba, kızının evliliği üzerine çıkan bir tartışmanın ardından onu öldürdüğü için sadece altı ay hapis cezası almıştır.

Bu trajik olay, kadın cinayetlerinin İran'da devam eden bir sorun olduğunu ve kadınların daha iyi yasal korumaya ihtiyaç duyduğunu göstermektedir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.