Uttar Pradesh'te namus cinayeti: 16 yaşındaki kız, aşk ilişkisi yüzünden babası ve büyükbabası tarafından öldürüldü

Bilinmeyen kız
Doğum: 2007
bıçaklanarak öldürüldü: 29 Nisan 2023
İkametgah: Uttar Pradesh
Menşei: Hindistan
Çocuklar: yok
Failler: Radheyshyam Kewat, Sitaram ve bir diğer kişi
Hindistan'ın Uttar Pradesh eyaletinde, 29 Nisan 2023 Cumartesi günü, 16 yaşındaki bir kız çocuğu, ailesinin köyden bir erkekle ilişkisine karşı çıkmasının ardından kendi babası ve büyükbabası tarafından öldürüldü. Kurbanın cesedi Rapti Nehri'nde bulundu. Polis, baba Radheyshyam Kewat, dede Sitaram ve Lahri adlı başka bir kişiyi bu vahşetten dolayı tutukladı.

Polis sözcüsü Amit Kumar Anand'a göre, aile kızın köyden bir çocukla ilişkisine karşıydı. Olay günü, bir akrabalarının evinden eve dönerlerken, kızın oğlanla görüşmesini tekrar engellemeye çalıştılar, ancak kız caydırılmayı reddetti. Öfkeden deliye dönen şüpheliler kızı bıçakla öldürmüş, cesedini bir torbaya koymuş ve nehre atmışlardır.

Ne yazık ki bu olay, genç bireylerin kişisel tercihleri nedeniyle hedef haline geldiği namus cinayetlerinin ilk örneği değildir. Bu tür uygulamalara karşı katı önlemler alınması ve bireylerin tepki korkusu olmadan kendi seçimlerini yapabilmeleri için güçlendirilmeleri büyük önem taşımaktadır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.