Tahran'ın doğusunda genç kadın erkek kardeşi tarafından ateşe verildi

Tanımlanamayan kadın
Doğmuş: -
diri diri yakıldı: 3 Mayıs 2023
İkamet: Tahran
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: erkek kardeşi
3 Mayıs 2023 tarihinde İran'ın başkenti Tahran'ın doğusunda genç bir kadın erkek kardeşinin saldırısı sonucu diri diri yakıldı. Yerel gazetecilere göre erkek kardeşi kadını bir cipin içinde bıçakladıktan sonra benzin dökerek ateşe verdi. Kadın ağır yanıklara maruz kalırken erkek kardeşte de yanıklar oluştu. Kimliği bilinmeyen bir kişi alevleri söndürmek için yangın söndürücü kullanmıştır.

Hem erkek hem de kız kardeş hastaneye kaldırılmış; kadın ise yaralarına yenik düşerek hayatını kaybetmiştir. Polis olayla ilgili soruşturma başlatmış ve savcılık zanlının tutuklanmasını ve cinayetin nedeninin bulunmasını istemiştir.

Olaya karışanların isimleri bilinmemektedir. Her türlü bilgiye açığız!

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.