İran'da namus cinayeti: 16 ve 19 yaşlarındaki iki kız Lorestan dağlarında akrabaları tarafından öldürüldü

Fershteh ve Setayesh Mansuri
yaş: 19, 16
Öldürüldü: 3 Mayıs 2023
İkametgah: Lorestan
Menşei: İran
Çocuklar: 1
Failler: babalar
Lorestan dağlarında 3 Mayıs Çarşamba akşamı Setayesh ve Fershteh Mansuri adlı 16 ve 19 yaşlarındaki iki kız akrabaları tarafından öldürüldü. Gerekçe olarak "namus" ve "itibarın korunması" gösterildi.

Ferşte 12 yaşındayken kuzeniyle zorla evlendirilmişti ve 5 yaşında bir erkek çocuk annesiydi, Setayeş ise kocasının kız kardeşiydi. Fershteh yoksulluk içinde geçen hayatından memnun değildi. Kocası uyuşturucu bağımlısıydı ve uyuşturucu kaçakçılığından uzun süre hapis yatmıştı. Fershteh, Setayesh ile birlikte kocasının ailesinin evinde yaşıyordu.

Abulofa köyünde iki kızın erkek arkadaşlarıyla birlikte Türkiye'ye tatile gitmek istediklerine dair bir dedikodu yayıldı. İyi bilgilendirilmiş bir kaynağa göre bu yanlış bir suçlamaydı; gerçekte Ferşte ve Setayeş İranlı şarkıcıların konserine katılmak üzere Türkiye'nin Van şehrine gitmeyi planlıyorlardı.

Fershteh altınlarını satarak yolculuk için para elde etmişti. Ailenin baskısı üzerine planlanan gezi iptal edildi.

Ailenin dedikodulardan kaçmak için başka bir şehre taşındığı bildirildi. Kasabada aynı eski söylentiler tekrarlanınca, Ferşte ve Setayeş'in babaları çocuklarını ve torunlarını Boroujen'den Ferşte'nin babasının Naderi Kohdasht'taki evine getirdi.

Fershteh'in 5 yaşındaki oğlu 3 Mayıs Çarşamba gecesi gözlerinin önünde öldürüldü. Ardından Fershteh çok sayıda kurşunla vuruldu. Setayesh'e intihar etmesi ve eğer intihar etmezse onu öldürecekleri söylendi. Setayesh bir pirinç hapı yutarak kendi yaşamına son verdi.

Lorestan polisi soruşturma başlattı ve Fershteh ile Setayesh'in babalarını ve kardeşlerini tutukladı. Setayesh'in annesi yaşadığı stres nedeniyle kriz geçirdi ve şu anda hastanede.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.