İran'da namus cinayeti: Kahnuj'da kocası tarafından öldürülen kadın

caret-down caret-up caret-left caret-right
İsimsiz kadın
Doğum: -
Bıçaklanarak öldürüldü: Mart 2023
İkamet yeri: Kahnuj, Kerman Eyaleti
Menşei: İran
Çocuklar: 1 küçük oğul
Fail: kocası S.M.
İran'ın Kerman Eyaletine bağlı Kahnuj'da bir kadın kocası tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Şüpheli katil, karısının sadakatsiz olduğunu iddia etti, ancak bu henüz kanıtlanmadı.

Kadını Zarchin civarındaki dağlara götürdükten sonra çok sayıda bıçak darbesiyle öldürmüş ve cesedini yakmıştır. Kadın, Kahnuj'da bir akrabası tarafından bu şekilde öldürülen 13. kadın.

İran'da bir erkek cinayete karşı savunma olarak karısının sadakatsiz olduğunu ileri sürebilir. İran hukuku, kadın dostu olmadığı bilinen Şeriat hukukuna dayanmaktadır. Bu savunma taktiği üç yıla kadar hapis cezasıyla sonuçlanabilir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.