Lübnan'da namus cinayeti: Choueifat'ta bir adam karısını üç çocuğunun gözleri önünde öldürdü

Zainab Ali Zaiter
Doğum: 1997
vurularak öldürüldü: 25 Mart 2023
İkametgah: Choueifat, Beyrut
Köken: Lübnan
Çocuklar: 3
Fail: kocası Hassan Musa Zaiter (suç tarihinde 27 yaşında)
Beyrut'un bir banliyösü olan Choueifat, 25 Mart 2023 Cumartesi günü öğleden sonra vahşi bir cinayetle sarsılır. 27 yaşındaki Hassan Musa Zaiter, karısı Zainab'ı üç çocuğunun gözleri önünde kafasına 10 kurşun sıkarak öldürür. Hassan çocuklarını da yanına alarak evden kaçar.

Komşuları cinayeti namus cinayeti olarak nitelendirir. İddiaya göre Hassan'ı arayan bir kişi internette Zainab'ın başörtüsüz fotoğraflarının olduğunu söyler. İddiaya göre Hassan Zeynep'in telefonunu aramış ve çıplak fotoğraflarını bulmuştur. Hassan ihanete uğradığını ve onurunun çiğnendiğini hissetti. Zeynep'in telefonu olay yerinde bulunamamıştır.

Zainab'ın erkek kardeşi bir videoda katile sempati duyduğunu söylüyor: "Eğer o yapmasaydı, ben yapardım." Onuru geri getirmekten ve utancı temizlemekten bahsediyor. "İntikam" peşinde değil.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.