İran'da namus cinayeti: Kickboks şampiyonu Mahmudabad'da 17 yaşındaki kız arkadaşını öldürdü

Anita R.
yaş: 17
Öldürüldü: 2 Nisan 2023
İkamet: Mahmudabad, Mazandaran eyaleti, İran
Menşe yeri: İran
Çocuk sayısı: 0
Fail: erkek arkadaşı Ali
Mazeret: "Onur"
İran'ın Mazandaran eyaletine bağlı Mahmudabad kentinde 2 Nisan 2023 tarihinde 17 yaşındaki Anita R.'nin vahşice öldürüldüğü korkunç bir kadına yönelik şiddet olayı meydana geldi. Fail, daha geçen yıl köyde dünya kickboks şampiyonu olarak selamlanan genç bir adam olan erkek arkadaşı Ali'ydi.

Olay Ali'nin babasının evinde gerçekleşmiş ve Ali kırık bir cam parçasıyla Anita'yı boynundan defalarca bıçaklamıştır. Ali evden kaçtı ve günlerce polisin elinden kurtulamadı. Sonunda kaçtığı arabanın izi sürüldüğünde yakalanmıştır.

Ali suçunu kabul etti ve aşkından dolayı böyle davrandığını iddia etti. Anita'yı, aileyi küçük düşürecek bir kadın akrabanın öldürülmesini tanımlamak için kullanılan bir terim olan "namus cinayeti" olarak öldürdüğüne inanılıyor. İran'da bu tür suçları işleyen erkekler Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi uyarınca önemli ceza indirimleri alabiliyor.

Raporlara göre, komşular suç günü Ali ve Anita arasında, iddiaya göre Ali'nin Anita'dan şüphelenmesi sonucu çıkan bir tartışmayı duymuşlar. Ali'nin babasına haber vermişler ve baba eve döndüğünde Anita'nın cansız bedeniyle karşılaşmış.

Bu trajik olay, bu tür suçların yetkililer tarafından genellikle yeterince ciddiye alınmadığı İran'da süregelen kadına yönelik şiddet sorununun altını çizmektedir. Eğer mahkeme gerçekten de bu olayı "namus cinayeti" olarak sınıflandırırsa, Ali muhtemelen en fazla 3 yıl hapis cezası alacaktır ki bu da kurban ve ailesi için adaletli bir ceza olmayacaktır. İran hükümeti bu tür suçlarla mücadele etmek ve ülkedeki kadınların haklarını korumak için daha güçlü adımlar atmalıdır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.