İran'da namus cinayeti: Maryam Soleimani (28) Eland Khoy bölgesinde babası ve iki erkek kardeşi tarafından öldürüldü

Maryam Soleimani
yaş: 28
Öldürüldü: 14 Nisan 2023
Konum: Qezel Akh, Aland Khoy bölgesi, İran
Menşei: İran
Çocuklar: 3
Fail: babası ve erkek kardeşleri
Mazeret: "onur"
İran'ın Qezel Akh köyünden 28 yaşındaki Maryam Soleimani, 14 Nisan 2023 tarihinde babası ve iki erkek kardeşi tarafından öldürüldü. Olay Aland bölgesinde, Khoy kasabası yakınlarında meydana geldi. Meryem'in uzun saçları tıraş edildi, ağır şekilde dövüldü, işkence gördü ve sonunda asıldı.

Cinayetin "namus" nedeniyle işlendiğinden şüpheleniliyor. Yerel insan hakları örgütlerine göre Meryem, özel bir filmi dağıtıldığı için öldürüldü. Bunun üzerine babası tarafından evine davet edilmişti. Maryam zorla evlendirildiğinde 15 yaşındaydı ve o zamandan beri kocasıyla birlikte Khoy'da yaşıyordu. Üç çocuğu vardı.

Bu iğrenç eylem bir insan hakları ihlalidir ve İran'da kadın cinayetlerine karşı acilen harekete geçilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. İranlı yetkililer kadın cinayetlerini sona erdirmek için sorumluluk almalı ve faillere uzun hapis cezaları vermelidir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.