Pakdaşt'ta bir kadın bir erkek tarafından öldürüldü: Polis cinayet nedeni olarak 'namus'u gösterdi

caret-down caret-up caret-left caret-right
İsimsiz kadın
Yaş: 37
Öldürülme Tarihi: Nisan, 2023
Konum: Pakdasht, Tahran
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: kocası
Mazeret: "Onur"
Nisan 2023'te İran'ın Tahran eyaletindeki Pakdaşt şehrinde bir kadın cinayeti meydana geldi. Harana haber ajansına göre, 37 yaşındaki bir kadın, başka bir erkekle ilişkisi gerekçe gösterilerek kocası tarafından öldürüldü.

Pakdasht polisi tarafından yapılan soruşturmanın ardından şüpheli, karısının kafasına sopayla vurarak ve cesedini parçalayarak Pakdasht çevresindeki çöle gömmek suretiyle cinayeti işlediğini itiraf etti.

Kadının parçalanmış cesedi daha sonra müfettişler tarafından bulundu. Kurbanın cesedi daha detaylı inceleme için adli tıp kurumuna nakledildi.

Bu trajik olay, İran'daki kadın cinayetleri ve namus temelli şiddetin bir başka üzücü örneğidir ve acilen harekete geçilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.