Mısır, evlilik teklifini reddeden 21 yaşındaki öğrenci Naira Ashraf'ın öldürülmesiyle sarsıldı

caret-down caret-up caret-left caret-right
Naira Ashraf
Doğum: 2000
bıçaklanarak öldürüldü: 23 Haziran 2022
İkamet: Mahalla, Mısır
Köken: Mısır
Çocukları var: Hiçbiri
Fail: Eski erkek arkadaşı Mohamed Adel (21 yıl)
21 yaşındaki Naira Ashraf ve Mohamed Adel, Mısır'daki Mansoura Üniversitesi Sanat Fakültesi'nde üçüncü sınıf öğrencisidir. İkili eski sevgilidir. Mohamed ilişkilerinin sona erdiğini kabullenmek istemez ve Naira'yı sürekli kendisiyle evlenmeye çağırır.

Bir kez daha reddedildikten sonra, onu öldüreceğini söyleyen birkaç tehdit mesajı gönderir. Naira onu sosyal medyada engeller. Nisan 2022'de Mohamed'i tehdit ve takip nedeniyle polise ihbar eder. Ailesi Mohamed'e Naira'ya zarar vermemesi için yalvarmıştır.

23 Haziran 2022 Perşembe günü Mohamed ve Naira aynı otobüse binerler. İndiklerinde Mohamed bir bıçak çıkararak eski kız arkadaşını sırtından birkaç kez bıçakladı ve boğazını kesti. Naira aldığı yaralar nedeniyle ölür. Mohamed polis tarafından tutuklanana kadar yoldan geçenler ve güvenlik tarafından zapt edilir.

Savcı daha sonra Mohamed'in aralarındaki anlaşmazlıklar ve Naira'nın kendisiyle evlenmeyi reddetmesi nedeniyle kurbanı kasten öldürdüğünü itiraf ettiğini belirtecektir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.