Rabat'ta (İran) namus cinayeti: 16 yaşındaki kız babası tarafından öldürüldü

Haydeh Hassanzadeh
Yaş: 16
öldürülen: hazi̇ran, 2023
İkamet: Rabat, Batı Azerbaycan
Menşei: İran
Çocuklar: -
Fail: baba Omid Hassanzadeh
Rabatlı 16 yaşındaki Haydeh Hassanzadeh, kendi ailesi tarafından namus bahanesiyle vahşice öldürüldü. Hengaw'a göre, Haydeh Hassanzadeh'in cesedi, öldürülmesinden dört ay sonra, 18 Eylül'de Sardasht şehir barajında su boşaltılırken vatandaşlar tarafından bulundu. Ceset, ayakları bir beton bloğa bağlanmış ve elleri, gözleri ve ağzı bantla kapatılmış halde bulundu. Bu yılın Haziran ayından beri kayıptı. Ailesi kızlarının cinayeti gizlemek için İran'ı terk ettiğini iddia etmişti.

Bilgi sahibi kaynaklara göre, 16 yaşındaki kurbanın babası Omid Hassanzadeh şu anda tutuklu ve kızının öldürüldüğünü itiraf etti. Hayede'nin öldürülme nedeni olarak eve geç gelmesi gösterildi ve bunun namusla ilgili bir neden olduğu belirtildi.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.