Taner Yaylacı, Türkiye'de Büşra Kabataş'ı namus cinayetiyle öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Büşra Kabataş
Yaş: 15
Öldürülme Tarihi: Ekim 2023
İkamet: Gebze, Kocaeli
Menşei: Türkiye
Çocuklar: kendisi de bir çocuktu
Fail: Taner Yaylacı
Ekim ayında 15 yaşındaki Büşra Kabataş Kocaeli'nin Gebze ilçesinde korkunç bir cinayete kurban gitti. Büşra'nın annesinin eski ortağı Taner Yaylacı, Büşra'yı 25 kez bıçakladı ve sonunda yakarak öldürdü.

Cinayetten kısa bir süre sonra Kocaeli polisi Taner Yaylacı'yı tutukladı.

Ceza davası sırasında, tahrik iddialarıyla cezasını azaltma girişimlerine rağmen, Yaylacı amansız bir ceza aldı. Mahkeme, Büşra Kabataş'ı taammüden öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.