YouTube yıldızı Tiba al-Ali (22) Irak'ta babası tarafından "namus cinayetinde" boğularak öldürüldü

Tiba al-Ali
Doğum: 2000
boğuldu: 31 Ocak 2023
İkamet: kurban: Türkiye fail: Irak
Menşei: Irak
Çocuklar: yok
Fail: babası
Tiba al-Ali 2017 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye seyahat etti. Daha sonra ailesiyle birlikte Irak'a dönmeyi reddetti ve Türkiye'ye yerleşmeye karar verdi. Özellikle babası onun Türkiye'de yalnız yaşama kararından memnun değildi.

Tiba Türkiye'de başarılı oldu ve Youtube'da çok sayıda takipçisi oldu; burada günlük yaşamıyla ilgili videolar yayınladı ve bu videolarda Suriyeli nişanlısı sık sık yer aldı.

Tiba, Ocak 2022'de milli futbol takımını desteklemek üzere Irak'a dönecek. Yerel medya, Tiba'nın Bağdat'ta bir arkadaşının evinde annesiyle buluşmak için randevulaştığını ve tüm aile geldiğinde şaşırdığını bildiriyor. Uyuşturulmuş ve ailesinin Irak'ın Kadisiye vilayetindeki evine geri götürülmüş.

Kendine geldiğinde çok öfkeliydi ve babasıyla tartıştı. Yerel polis Tiba ve akrabaları arasında arabuluculuk yaparak aile içi anlaşmazlığı çözmeye çalıştı.

Tiba uyurken babası odaya girdi ve onu boğarak öldürdü. Daha sonra polise ihbarda bulunmuş ve kızını "utancını temizlemek" için öldürdüğünü söylemiştir.

Irak Ceza Kanunu'nun 409. maddesine göre hakimler "onurlu nedenlerle" ya da tahrik nedeniyle cinayet işleyen kişilere daha hafif cezalar verebiliyor. Eğer bir baba kızını "namus" nedeniyle öldürürse, hapis cezasından bile kurtulabilir.

Namus cinayeti nedir?

Namus cinayeti, namus adına cinayettir. Bir erkek kardeş, aile namusunu kurtarmak için kız kardeşini öldürürse, bu bir namus cinayetidir. Aktivistlere göre namus cinayetlerinin en yaygın nedenleri mağdur olarak:

  • göreceli bir evlilikte işbirliği yapmayı reddediyor.
  • ilişkiyi bitirmek istiyor.
  • tecavüz veya cinsel saldırı kurbanı oldu.
  • evlilik dışı cinsel ilişkiye girmekle suçlandı.

İnsan hakları aktivistleri, her yıl 100.000 namus cinayetinin işlendiğine inanıyor, bunların çoğu yetkililere bildirilmiyor ve hatta bazıları, örneğin faillerin yerel polisler, yetkililer veya politikacılarla iyi arkadaş olması nedeniyle yetkililerin kendileri tarafından kasıtlı olarak örtbas ediliyor. . Pakistan, Hindistan, Afganistan, Irak, Suriye, İran, Sırbistan ve Türkiye'de kız çocuklarına ve kadınlara yönelik şiddet ciddi bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir yazım hatası mı buldunuz veya web sitemizin tasarımını mı beğenmediniz veya kadinizkadin.com hakkında başka yorumlarınız mı var? Lütfen bize bildirin!

Posted in Araştırma, Namus cinayeti.